کیف پول ارز دیجیتال و انواع آن

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس
بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران

با ظهور فناوری‌های نوین، کیف پول‌های ارز دیجیتال به عنوان یک وسیله نوین برای مدیریت دارایی‌ها و انجام تراکنش‌های مالی به طرز چشم‌گیری در حال گسترش و توسعه بوده است. این کیف پول‌ها، جایگزینی مدرن برای کیف پول‌های فیزیکی هستند و توانسته‌اند تا حد زیادی راحتی و امنیت در انتقال و نگهداری ارزهای دیجیتال را فراهم کنند. در این مقاله، به بررسی مفهوم کیف پول ارز دیجیتال و انواع مختلف آن پرداخته و خوانندگان را با این فناوری هیجان‌انگیز و نوپا آشنا می‌سازیم. از انواع کیف پول‌های ارز‌های دیجیتالی یا همان والت‌ها گرفته تا نکات امنیتی مرتبط با آن، همه را در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم. بیایید تا در دنیای پویای ارزدیجیتال، با اطلاعات بروز و اصطلاحات جدید آشنا شوید و تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه‌تر در زمینه مدیریت دارایی‌های دیجیتال انجام دهید.

ولت یا کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ولت یا کیف پول ارز دیجیتال، یک برنامه یا دستگاه سخت‌افزاری است که برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. ولت‌ها کلید خصوصی و عمومی شما را ذخیره می‌کنند که برای دسترسی به ارزهای دیجیتال و نقل و انتقال آنها ضروری هستند. ولت‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • ولت‌های نرم‌افزاری که بر روی دستگاه‌های دیجیتال مانند رایانه، تلفن همراه یا تبلت نصب می‌شوند.
 • ولت‌های سخت‌افزاری که دستگاه‌های فیزیکی هستند که کلید خصوصی شما را در یک محیط ایمن ذخیره می‌کنند.

ولت‌های نرم‌افزاری معمولاً رایگان هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. با این حال، امنیت آن‌ها به اندازه ولت‌های سخت‌افزاری نیست. ولت‌های سخت‌افزاری امنیت بیشتری دارند، اما گران‌تر هستند و استفاده از آن‌ها کمی دشوارتر است.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال و مفهوم کلید عمومی و خصوصی

آدرس کیف پول ارز دیجیتال، یک رشته از حروف و اعداد است که برای شناسایی یک کیف پول ارز دیجیتال استفاده می‌شود. آدرس کیف پول مانند آدرس ایمیل یا شماره حساب بانکی است. می‌توانید از آدرس کیف پول خود برای ارسال یا دریافت ارز دیجیتال استفاده کنید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید

معرفی کلید عمومی و کلید خصوصی

کلید عمومی و خصوصی، دو کلید رمزنگاری هستند که برای دسترسی به ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. کلید عمومی مانند آدرس کیف پول یا شماره کارت است و می‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. کلید خصوصی مانند رمز عبور است و باید آن را در یک مکان امن نگه دارید. زیرا با دسترسی به کلید خصوصی فرد می‌تواند از حساب‌تان نقل و انتقال انجام دهد.

کاربرد کلید عمومی و کلید خصوصی

کلید عمومی، مانند شماره کارت عمل می‌کند.. هنگامی که ارز دیجیتالی را به کسی ارسال می‌کنید، کلید عمومی او را وارد می‌کنید. سپس، ارز دیجیتال شما به آدرس کیف پول او ارسال می‌شود. اما کلید خصوصی، مانند رمزی است که فقط شما باید بدانید تا هیچکس بدون اجازه نتواند از کیف پول‌تان ارسال انجام دهد. پسکلید خصوصی را به هیچ کس ندهید.

انواع ولت های ارز دیجیتال

بیت کوین شروع توسعه و گسترش دنیایی بزرگ به نام دنیای ارزهای دیجیتال بود. روز به روز بر تعداد این ارزها افزوده شد و بنابراین نیاز به کیف پول برای نگهداری آنها افزایش یافت. این تقاضا موجب تولید کیف پول‌های متنوعی شده که در میان آنها برخی مانند تراست والت یا بیت پین به معنای واقعی درخشیدند. هر کدام از این کیف‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. برخی از آنها بهتر و برخی عملکرد ضعیف‌تری دارند. به طور کلی این کیف پول‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

بهترین کیف پول دیجیتال اندروید در ایران
 1. ولت‌های نرم افزاری: نرم‌افزارهای کامپیوتر یا موبایل که به هات ولت معروف هستند.
 2. ولت‌های سخت افزاری: دستگاه‌های فیزیکی مثل USB که به کلد ولت (ولت سرد) معروف هستند.
 3. ولت‌های کاغذی: چاپ شده بر روی کاغذ و از نوع سرد هستند.
 4. ولت‌های چندامضایی: برای افزایش امنیت نیاز به تأیید چند امضا دارند.
 5. ولت‌های آفلاین: بدون دسترسی به اینترنت

کیف پول موبایلی چیست؟

کیف پول موبایلی، یک برنامه تلفن همراه است که برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از کیف پول‌های موبایلی عبارتند از:

 • Exodus
 • Trust Wallet
 • Atomic Wallet
 • Coinomi
 • MetaMask

کیف پول دسکتاپی چیست؟

کیف پول دسکتاپی، یک برنامه کامپیوتری است که برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. کیف پول‌های دسکتاپی معمولاً امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های موبایلی دارند، زیرا کلید خصوصی شما در دستگاه شما ذخیره می‌شود. با این حال، استفاده از آن‌ها ممکن است کمی دشوارتر باشد. نمونه‌هایی از کیف پول‌های دسکتاپی ارز دیجیتال عبارتند از:

 • Exodus
 • Electrum
 • Mycelium
 • Coinomi
 • MetaMask

کیف پول تحت وب چیست؟

کیف پول تحت وب، یک برنامه وب است که برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. این نوع کیف پول‌ها معمولاً رایگان هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. با این حال، امنیت آن‌ها به اندازه کیف پول‌های سخت‌افزاری یا دسکتاپی نیست. در این زمینه هم نمونه‌های معتبری وجود دارند که می‌توانند مفید باشند، مانند:

 • بیت پین (Bitpin)
 • بلاک چین ولت (Blockchain Wallet)
 • مای اتر ولت (MyEtherWallet)
 • کوین پیمنتس (CoinPayments)
 • متا ماسک (MetaMask)

کیف پول افزونه مرورگر چیست؟

کیف پول افزونه مرورگر، یک برنامه افزودنی مرورگر است که به شما امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال را ذخیره و مدیریت کنید. این نوع کیف پول‌ها معمولاً رایگان هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. با این حال، امنیت آن‌ها به اندازه کیف پول‌های سخت‌افزاری یا دسکتاپی نیست.

کیف پول ارز دیجیتال نوبیتکس

کیف پول‌های افزونه مرورگر معمولاً بر روی مرورگرهای محبوب مانند کروم، فایرفاکس و اپرا نصب می‌شوند. هنگامی که یک کیف پول افزونه مرورگر را نصب می‌کنید، یک کلید خصوصی و عمومی برای شما ایجاد می‌شود. کلید عمومی شما مانند آدرس کیف پول شما است و می‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. کلید خصوصی شما مانند رمز عبور شما است و باید آن را در یک مکان امن نگه دارید.

از معتبرترین کیف پول‌هایی که در این زمینه وجود دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • MetaMask
 • Trust Wallet
 • Coinomi
 • Atomic Wallet

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پول‌ سخت افزاری نوعی دستگاه فیزیکی است که برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. این نوع کیف پول امنیت بالایی داشته و کلید خصوصی دارند. همچنین به صورت آفلاین ذخیره می‌شود.

کیف پول‌های سخت‌ افزاری به شکل فلش مموری یا دستگاه‌های کوچک دیگری هستند و هنگام خرید یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی برای شما ایجاد می‌شود. کلید عمومی آدرس کیف پول و کلید خصوصی رمز عبور شما بوده و نباید آن آن را با کسی به اشتراک بگذارید.

برای استفاده از یک کیف پول سخت افزاری، ابتدا باید آن را به رایانه خود وصل کنید. سپس، باید از کلید خصوصی خود برای تأیید هویت خود استفاده کنید. پس از تأیید هویت، می‌توانید شروع به ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال کنید.

 • Ledger Nano S
 • Trezor Model T
 • Coldcard
 • BitBox02

کیف پول کاغذی چیست؟

نوع دیگری از کیف پول، نوع کیف پول کاغذی است که در آن کلیدهای خصوصی و عمومی شما روی یک تکه کاغذ چاپ می‌شوند. این کیف پول را بهتر است از یک سرویس دهنده معتبر خریداری کنید  و در نظر داشته باشید کلیدهای خصوصی و عمومی برایتان به صورت تصادفی ایجاد می‌شوند.

 • WalletGenerator.net
 • MyEtherWallet.com
 • BitAddress.org

معیارهای انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب

برای انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب باید معیارهای مهمی را در نظر بگیرید. در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1: امنیت: مهم‌ترین معیار ویژگی‌های امنیتی پیشرفته ولت است.

2: پشتیبانی از ارزهای دیجیتال: کیف پولی را انتخاب کنید که از کیف پول‌های مختلف پشتیبانی کند.

3: قابلیت استفاده: ولتی که انتخاب می‌کنید باید کاربر پسند بوده و استفاده از آن ساده باشد.

4: هزینه: هزینه‌های کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توان از کم تا زیاد متغییر باشد. باتوجه به بودجه خود بهترین را انتخاب کنید.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات