اتریوم چیست و تاریخچه قیمت اتریوم به چه صورت بوده است؟

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

اتریوم و تاریخچه پیدایش آن (Ethereum)

اگر بخواهم به زبان ساده به شما بگویم که ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ باید بگویم که در واقع ETH یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است، که در بستر شبکه بلاک چین مخصوص به خود در حال فعالیت است و در دنیای ارزهای دیجیتال، اتر دومین ارز با ارزش در دنیای رمز ارز ها می باشد.

Ethereum شبکه ای است که به صورت غیرمتمرکز فعالیت دارد؛ این بدان معناست که در این شبکه بلاک چین شما شاهد سیستم خاص یا برنامه و کشوری نیستید که آن را اداره کند و دقیقا این یکی از ویژگی های سیستم بلاک چین است. حقیقتا اتریوم فراتر از یک رمز ارز بوده و آمده تا یک سیستم غیر متمرکز کامل را راه اندازی کند تا مردم زین پس بتوانند کلیه فعالیت های مالی خود را بدون واسطه ها انجام دهند.

یکی از ویژگی های اتریوم این است که بستر غیر متمرکز این رمز ارز کمک می کند تا هیچ گونه تقلب و فسادی در اجرای قرارداهای هوشمند صورت نگیرد. این سیستم بدون از کار افتادگی به کار خود ادامه می دهد و هیچ راهی برای دخالت واسطه ها باقی نگذاشته است. تا اینجا متوجه شده اید که اتریوم هم یک رمز ارز است و هم یک شبکه غیر متمرکز که قرار است دنیای جالبی را در تراکنش های مالی برای مردم سراسر دنیا ایجاد کند.

وایت پیپر اتریوم در سال 2013 توسط جوان روسی‌کانادایی، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) منتشر شد و این شبکه آغاز به کار خود را در سال 2015 کلید زد. ویتالیک یکی از حامیان اصلی بیت کوین بود و ایده ایجاد شبکه اتریوم را از بیت کوین الهام گرفت تا همه چیز به صورت غیرمتمرکز ارائه شود.

اتریوم انقلابی در ایجاد شبکه های غیر متمرکز

اکثر نرم افزار هایی که از آن استفاده می کنید، توسط نهادی خاص چک شده و هر زمان که بخواهند هر تغییری را در آن ایجاد می کنند. به سادگی محدودیت ایجاد می کنند، به سادگی فساد و حتی تقلب در آنها صورت می گیرد، چراکه تمامی انها به صورت متمرکز و توسط شخص یا نهادی قابل بررسی و کنترل کردن هستند.

چگونه اتریوم رایگان استخراج کنیم

مثلا اینستاگرام، یا همین فیس بوک محبوب که در دستان همه است. اینها همگی متعلق به شرکت هایی خاص هستند و توسط آنها اداره میشوند. اما در نظر بگیرید شبکه ای که در آن شما به عنوان یک شخص عادی قادر به کنترل اطلاعات خود هستید، یعنی مدیریت این شبکه و مالک حقیقی آن خودتان باشید؛ کسی دیگر نمی تواند اطلاعات شما را پاک کرده، و یا امکان دسترسی شما را به شبکه بگیرد! زیادی جالب نیست؟!

شباهت و تفاوت های اتریوم و بیت کوین در چیست؟

اگر تا اینجای مقاله را با ما همراه بوده باشید، قطعا برایتان سوال های متفاوتی ایجاد شده و درک ساز و کار اتریوم کمی برایتان سخت شده است. از این رو بهتر است تا یک مقایسه کوتاه و کلی با ارز دیجیتال بیت کوین داشته باشیم و به این شکل موضوع شبکه اتریوم و این ارزدیجیتال برایتان بهتر باز شود.

اتریوم کلاسیک چیست
  1. اولین شباهت اتر و بیت کوین در این است که هر دو ارزدیجیتال هستند. هر دو غیر متمرکز بوده و می توانید به سادگی آنها را در صرافی هایی آنلاین معامله کنید و از این راه سود های کلانی به دست آورید.
  2. هر دو دارای شبکه بلاک چین هستند، این شبکه غیر متمرکز کمک می کند تا کلیه تراکنش ها و اطلاعات به صورت غیرمتمرکز روی بلاک چین ذخیره شود، از این رو دیگر کسی قادر به تغییر و یا پاک کردن آنها نیست
  3. اتریوم دقیقا شبیه به بیت کوین یک شبکه عمومی است، همه افراد قادرند تا در آن ایجاد تراکنش داشته باشند و ذخیره این ارز در این سیستم توسط کیف پول دیجیتال صورت خواهد گرفت.
  4. اما بیت کوین تنها یک پول است، این در حالی است که اتریوم امکان اجرای قرارداد هوشمند را هم فراهم کرده است و شما علاوه بر پول که همان اتر است می توانید بقیه چیز ها را هم به صورت غیر متمرکز در بیاورید.
  5. بیت کوین دارای عرضه محدود است و اتریوم هیچ محدودیت عرضه ای ندارد.
  6. در شبکه بیت کوین تایید تراکنش می تواند زمان زیادی را داشته باشد و این در حالی است که اتریوم در ثانیه ای تاییدیه تراکنش را دریافت خواهد کرد.

بلاک چین اتریوم چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد، هر یک از رمز ارزها دارای بلاک چین مختص به خود هستند و در آن بستر مشغول ارائه خدمات به کاربران می باشد. اتر هم مانند بیت کوین برای ذخیره اطلاعات تراکنش های انجام شده از بلاک چین مختص به خود استفاده می کند. در بلاک چین اتریوم هر شخصی می تواند به سیستم کلی به عنوان یک نود متصل شده و یک نسخه کامل از همه تراکنش ها در اختیار داشته باشد. در این شبکه همه قادر هستند تا تمامی تراکنش های انجام شده را به طور مستقیم مشاهده کرده و به راحتی می توان موجودی آدرس‌های کیف پول را مشاهده کرد.

قیمت یک اتریوم به تومان

نکته جالب این بلاکچین این است که اگر یک اطلاعات از یکی از کامپیوتر های نود پاک شود، مابقی نود ها که در سراسر جهان هستند اطلاعات یکپارچه و کامل را دارا هستند. در این بلاک چین نیز همانند سیستم یکپارچه بیت کوین، تمام داده های ذخیره شده به صورت بلاک هایی زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند؛ و اگر یکی از بلاک ها تغییر پیدا کند داده های سایر بلاک ها اعتبار خود را از دست خواهد داد، بنابراین این سیستم تا حد بسیار بالایی غیر قابل سانسور و تغییر است.

اتریوم ۲.۰ یا مکانیزم اجماع اتریوم چیست؟

در گذشته استخراج اتریوم نیز همچون بیت کوین صورت می گرفت، به این شکل هر کسی که قصد داشت تا در فرآیند ساخت بلاک ها شرکت کند، باید قدرت سیستم سخت افزاری خود را به شبکه اختصاص می داد، و سپس شبکه به ازای ساخت بلاک ها به افراد اتر را به عنوان پاداش می داد. اما در سال 2022 برای ایجاد تراکنش های سریع و ارزانتر الگوریتم های جدید در نظر گرفته شد، به شکلی که افراد برای مشارکت تنها کافیست تا اتر بخرند و در کیف پول خود قرار دهند. این کار با نام Staking یا سهام گذاری شناخته می شود، زمانیکه سیستم تایید تراکنش ها را انجام دهد؛ به عنوان پاداش به افراد واحد های جدید اتر اعطا خواهد شد. کسانی که در این سهام گذاری ها شرکت کرده اند می توانند کارمزد تراکنش ها را برداشته و از این طریق دیگر نیازی نیست تا سخت افزار های گران قیمت خریده و مصرف برق بالایی داشته باشند.

کیف پول اتریوم چیست؟ بهترین کیفت پول های اتریوم

کیف پول های آنلاین و نرم افزاری اتریوم رایگان بوده و خیلی راحت می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. این کیف پول ها به سادگی بر روی سیستم گوشی و یا کامپیوتر شما نصب شده که برای رمز ارز اتر چندین کیف پول گوناگون در دسترس است. از بهترین کیف پول های اتریوم می توان به دسته بندی زیر اشاره کرد:

نامنوعلینک دانلود
کیف پول تراست والت (چندزنجیره‌ای، اتریوم، ترون و…)نرم‌افزاری/موبایلدانلود
کیف پول مای‌اتروالت (اتریوم)نرم‌افزاری/تحت‌وبدانلود
کیف پول متامسک (اتریوم، اولنچ و…)نرم‌افزاری/افزونه مرورگردانلود
کیف پول اکسودوس (چندزنجیره‌ای)نرم‌افزاری/موبایل و دسکتاپدانلود
کیف پول لجر (چندزنجیره‌ای)سخت‌افزاریفیزیکی
کیف پول ترزور (چندزنجیره‌ای)سخت‌افزاریفیزیکی
کیف پول فانتوم (سولانا)نرم‌افزاری/افزونه مرورگردانلود
کیف پول اتریوم با بیشترین تعداد نصب و بهترین نرخ محبوبیت

کیف پول اتریوم مانند کارت بانکی شما خواهد بود، که می توانید از آن برای دریافت و پرداخت وجه استفاده کنید. تمامی توکن های معتبر که مبتنی بر شبکه ارز دیجیتال اتریوم (ERC-20) هستند نیز در کیف پول شما قابل ذخیره سازی هستند.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات