هاوینگ بیت کوین چیست؟

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

قطعا زمانیکه مقاله آموزش بیت کوین  و شبکه بلاک چین را خوانده اید، با کلمه هاوینگ بیت کوین مواجه شده اید، و قطعا الان در ذهن شما این سوال بوجود آمده که هاوینگ بیت کوین چیست؟ و چه زمانی اتفاق می افتد؟ در ادامه به طور کامل بررسی هاوینگ بیت کوین را خواهید خواند با ما همراه باشید.

هاوینگ بیت کوین چه زمانی است؟

هاوینگ بیت کوین فرآیندی است که هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد؛ و طی آن تغییراتی را در پاداش های این سیستم شاهد هستیم. آخرین هاوینگ بیت کوین ی که اتفاق افتاد در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ بود و هاوینگ بیت کوین بعدی در آوریل سال 2024 اتفاق خواهد افتاد. در هاوینگ بیت کوین قبلی که در سال 2022 اتفاق افتاد پاداش شبکه از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین در هر بلاک کاهش داشت. تا به امروز حدود 19 میلیون بیت کوین آزاد شده داریم و حدود 2 ملیون کوین دیگر وجود دارد که باید استخراج شود و همانطور که می دانید بیت کوین تنها ارز دیجیتالی است که مطابق بر وایت پیپر خود جلو رفته و تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. بر اساس رویداد Bitcoin Halving تعداد کوین های جدید قابل استخراج از هر بلاک جدید کاملا خودکار کاهش پیدا خواهد کرد. این آزادسازی توسط کد ها صورت میگیرد و هیچ کاربری حق خالت در آن ندارد.

هاوینگ بیت کوین 2024

با زبان ساده تر باید گفت که فرآیند هاوینگ پاداش را نصف می کند و این فرآیند را به ازای هر 210 هزار بلاک انجام می دهد. و این فرآیند ادامه دارد تا زمانیکه حداکثر عرضه ۲۱ میلیون واحد بیت کوین توسط شبکه میسر شود. این فرآیند از آن جهت بسیار مهم است که در آن تعداد بیت کوین های تولیدی هر بار کاهش خواهد داشت و اگر با این کاهش تولید تقاضا همچنان ادامه داشته باشد ارزش این کوین بالاتر نیز خواهد رفت.

چرا پدیده هاوینگ اتفاق می افتد؟

همانطور که می دانید بیت کوین توسط یک گروه ناشناس معرفی شد و هیچ دلیل واضحی برای ایجاد هاوینگ در بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو گفته نشده ولی طراحی این سیستم به این گونه است که به ازای هر 210 هزار بلاک ما شاهد هاوینگ در بیت کوین هستیم. به گفته متخصصان در این حوزه دلیل هاوینگ بیت کوین این بوده که در ابتدا سیسمتی وجود داشته باشد تا افراد تشویق شوند تا به این شبکه گسترده بپیوندند؛ اما باید در فواصل منظمی پاداشی که به ماینر ها داده می شد نصف شوند، چراکه هرچه زمان بیشتر می گذرد و این شبکه گسترده می شود ارزش این پاداش ها نیز افزایش دارد. از دیگر تئوری هایی که در این سیستم مطرح است، این است که در این سیستم هر چه عرضه کمتر باشد ارزش ارز به دلیل تورم بیش از حد کاسته نمی شود.

هاوینگ بیت کوین یعنی چی

وقتی هر 21 میلیون واحد بییت کوین استخراج شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

زمانیکه ماینر ها بتوانند همه 21 میلیون واحد بیت کوین را استخراج کنند سیستم از حالت پاداشی خارج خواهد شد و دیگر کاربران نمی توانند پاداشی دریافت کنند. در این حالت کارمزد وسط خواهد آمد. اینطور که تخمین زده می شود آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد.

جدول هاوینگ بیت کوین

رویداد

تاریخ شماره بلاک پاداش بلاک

مجموع بیت کوین‌های جدید میان رویدادها

راه‌اندازی و انتشار بیت کوین

۳ ژانویه ۲۰۰۹ بلاک اولیه (جنسیس بلاک) ۵۰ بیت کوین ۱۰,۵۰۰,۰۰۰ بیت کوین
هاوینگ اول ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ ۲۱۰,۰۰۰ 25 بیت کوین

۵,۲۵۰,۰۰۰ بیت کوین

هاوینگ دوم

۹ جولای ۲۰۱۶ ۴۲۰,۰۰۰ 12.5 بیت کوین ۲,۶۲۵,۰۰۰ بیت کوین
هاوینگ سوم ۱۱ می ۲۰۲۰ ۶۳۰,۰۰۰ 6.25 بیت کوین

۱,۳۱۲,۵۰۰ بیت کوین

هاوینگ چهارم

آوریل ۲۰۲۴ ۷۴۰,۰۰۰ 3.125 بیت کوین

۶۵۶,۲۵۰ بیت کوین

هاوینگ پنجم سال ۲۰۲۸ ۸۵۰,۰۰۰ ۱,۵۶۲۵ بیت کوین

۳۲۸,۱۲۵ بیت کوین

 

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات