مفهوم هش در ارزهای دیجیتال

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

الگوریتم هش چیست؟

وقتی صحبت از بلاک چین به میان می آید، بنابراین یکی از مولفه های اصلی که باید بشناسید، هش یا هشینگ است. هشینگ در واقع یکی از روش های رمزنگاری اطلاعات است که شما هر نوع از داده ای که به آن بدهید با استفاده از این الگوریتم یک رشته متن منحصر به فرد با طول ثابت در اختیار دارید. در این نوع از تکنولوژی شخص ثالثی دخالت ندارد و برای محافظت از اطلاعات در رایانه ها از کریپتوگرافی cryptography و یا رمز نگاری استفاده میشود. در واقع واژه Cryptocurrencies که بسیار زیاد به گوشتان خورده و به نام ارز های دیجیتال می شناسیدش از همین کلمه Cryptography گرفته شده است.

ویژگی های رمزنگاری هشینگ

هش ها در واقع همچون یک اثر انگشت دیجیتال هستند. هر داده ای که به الگوریتم هش داده شود هر بار خروجی یکسانی دریافت خواهید کرد. به طور مثال اگر شما کلمه “سلام” را به این الگوریتم برای هزاران بار هم که بدهید به شما یک هش یکسان می دهد. جالب است بدانید که هشینگ ی که برای این کلمه به عنوان خروجی دریافت کرده اید کاملا منحصر به فرد بوده و هیچ کلمه دیگری چنین هشی نخواهد داشت. نکته جالب تر اینکه این الگوریتم آنقدری دقیق و حساس بوده که اگر حتی یکی از کلمات را تغییر دهید و مثلا به جای حرف کوچک از حرف بزرگ استفاده کنید هش آن کلمه به طور کامل تغییر خواهد کرد. دقیقا همین حساسیت است که باعث شده هش برای هر داده ای منحصر به فرد باشد و مانند اثر انگشت آن داده عمل کند.

تابع هشینگ چیست

ویژگی دیگر هش این است که قابل برگشت نیست. هش ها یکطرفه برنامه ریزی شده اند و شما با یک هش خروجی هیچ گاه نمی توانید متوجه آن شوید که ورودی چه چیزی بوده است. این قابلیت کمک می کند تا داده های اصلی همیشه امن و ناشناخته باقی بمانند.

انواع توابع پر کاربرد الگوریتم هشینگ

انواع مختلفی از توابع هشینگ مورد استفاده قرار میگرد که برخی آنها به سادگی توسط هکرها قابل هک است و از امنیت کمی برخوردارند. اما یکی از الگوریتم های هشینگ که با نام Secure Hash Algorithm یا الگوریتم هش امن شناخته می شود دارای 4 نوع مختلف SHA-2، SHA-1، SHA-0 و SHA-3 بوده که حتی در هشینگ بیت کوین نیز مورد استفاده قرار میگیرد. الگوریتم هشینگ sha256 یکی از مهم ترین الگوریتم ها در هشینگ است که مورد استفاده بیت کوین نیز می باشد. این نوع از الگوریتم متن دریافتی را به رشته ای متشکل از 64 کاراکتر عددی و حروف تبدیل کرده و معدل 256 بیت به شما تحویل می دهد و دقیقا دلیل نام گذاری آن هم همین است. شما هر تعداد از کاراکتری را به این الگوریتم بدهید در نهایت به شما یک هش 64 کاراکتری تحویل خواهد داد، خواه می خواهید 556 صفحه از یک کتاب را به آن بدهید خواه 3 کلمه! در نهایت هش دریافتی شما شامل 64 کاراکتر است.

رمزنگاری هشینگ چگونه است

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات