اسپرد چیست؟ بررسی انواع اسپرد در فارکس

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

یکی از اصطلاحاتی که به وفور در در بازار های معاملاتی فارکس به گوشتان می خورد اسپرد فارکس است. و قطعا بارها به دنبال محاسبه اسپرد آلپاری، اسپرد ارانته، اسپرد ویندزور و … بوده اید. اسپرد در واقع یکی از مهم ترین مباحث در بازارهای فارکس است چراکه به تفاوت میان قیمت فروش و قیمت خرید گفته می‌شود. در واقع فرقی نمیکند شما در این بازارهای مالی یک مبتدی هستید یا یک حرفه ای، همیشه یکی از مهم ترین قسمت هایی که باید به آن برای انتخاب بروکر فارکس توجه کنید، میزان اسپرد در آن می باشد.

منظور از اسپرد در فارکس چیست؟

اسپرد در فارکس تفاوت میان قیمت خرید و فروش است که با توجه به میزان عرضه و تقاضا و همچنین با توجه به حجم معاملات تغییر می‌کند یکی از قیمت ها BID و دیگری قیمت ASK است؛ به طوریکه در این بازار مالی هرچه حجم معاملات و حجم عرضه یک سهم در بازار بیشتر شود اسپرد یا تفاوت قیمت آن سهم کمتر و نقدشوندگی آن بالاتر خواهد بود. به واحد اندازه گیری اسپرد در فارکس در قیمت یک جفت ارز پیپ گفته می شود.

  • BID قیمتی است که می‌توانید ارز پایه را به آن قیمت بفروشید.
  • ASK قیمتی است که می‌توانید ارز پایه را به آن قیمت خریداری کنید.

اگر بخواهیم اسپرد را در قالب یک مثال برایتان توضیح دهیم می توان اینطور گفت که فرض کنید اخباری مبنی بر اسپرد بالا و گسترده ای در یکی از بازار های مالی وجود دارد، برای تحلیل آن باید توجه کنید که این جمله به معنای آن است که تفاوت قیمت بسیار زیادی بین خرید و فروش به وجود آمده که شرایط نقدینگی آن کم بوده اما هیجان و نوسانات در بازار و فرآیند معاملات بیش از حد است و دقیقا برعکس این موضوع هم صدق می کند. شرایطی که در آن اسپرد کم است یعنی نقدینگی بالا، قیمت ها تفاوت ناچیزی داشته و هیجانات بازار کم است.

انواع اسپرد معاملاتی چیست؟

یکی از نکان بسیار مهمی که در مبحث اسپرد ها به عنوان یک تریدر باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از اسپرد ها ثابت هستند و برخی از آنها متغیرند. زمانی که اسپرد ثابت برای معاملات و برخی از حساب های معاملاتی فارکس در نظر گرفته می شوند هزینه های معاملاتی قابل پیشبینی هستند. اسپرد ثابت فارکس برای کسانیکه تریدر مبتدی هستند و تازه به بروکر فارکس ورود کرده اند بسیار مناسب است. اما اسپرد متغیر به هیج عنوان به تریدر اجازه پیش بینی هزینه ها و کمیسیونی که باید در نهایت پرداخت شود را نمی دهد. افرادی که معاملات زیادی را تایم های کوتاه مدت انجام می دهند و هزینه های کمیسیون و اختلاف قیمتی را متحمل می شوند به مفهوم اسپرد توجه بیشتری دارند، چراکه اسپرد نهایی تاثیر فوق العاده ای در سود نهایی آنها می گذارد. خصوصا افرادی که بازه‌های زمانی بلندمدت را در نظر گرفته باشند، تاثیر اسپرد پررنگ تری را در سرمایه گذاری خود  شاهد خواهد بود.

اسپرد در فارکس چیست

دقت داشته باشید که اگر معامله گر کوچکی هستید قیمت گذاری با اسپرد ثابت برای شما بهتر است. اما اگر تریدری هستید که حساب بزرگتری دارید و به طور مدام وقتی اسپرد ها در کمترین حالت هستند، معامله می کنید و یا خواهان اجرای سریع معامله هستید حساب هایی با اسپرد متغیر برای شما بهتر خواهد بود.

اسپرد ثابت چیست؟

در این نوع از اسپرد نوسان های بازار تاثیری ندارد. یعنی هرچه زمان گذر کند و  نوسان های قیمتی در بازار فارکس به وجود آید هم تغییری در اسپرد به وجود نخواهد آمد. این شرایط منجر می شود تا ریسک کمتر و پیش بینی بهتری از آینده سرمایه گذاری در اختیار تریدر باشد. این سبک از حساب های فارکس که دارای اسپرد ثابت هستند بسیار مناسب برای تریدر های نه چندان حرفه است. لازم است بدانید که اسپردهای ثابت توسط بروکرهای فارکس ارائه می‌شوند که مارکت میکر هستند. در این نوع از حساب ها سپرده اولیه کمتری برای شروع نیاز است.

از معایب اسپرد ثابت این است که ریکوت در آنها می تواند مکررا رخ دهد. یعنی لغو سفارش شما در قیمت قبلی و ارائه قیمت جدید از سوی کارگزار مکررا صورت بگیرد. یکی دیگر از مشکلات اسپرد ثابت فارکس در این است که کاربر با مشکل اسلیپیج مواجه می شود. از آنجا که کارگزار شما به صورت ثانیه ای قادر نیست تا قیمت ها را ارائه کند، ممکن است پس از ورود به معامله متوجه شوید که قیمت تغییر کرده و شما متفاوت با قیمت مورد نظر در ابتدای کار باید وارد معامله شوید.

اسپرد شناور چیست؟

اسپرد شناور در بازار بورس و مالی مقدار متغیری دارد، هرچه عرضه و تقاضا در سهم مورد نظر شما بالاتر باشد اسپرد نیز دستخوش تغییرات خواهد شد. این اسپرد در برخی از حساب های بروکر های فارکس وجود داشته و مناسب برای تریدر های حرفه ای است. اسپرد شناور فارکس را کارگزاران غیر مارکت میکر ارائه می دهند، به این صورت که جفت ارز ها را از فراهم کنندگان نقدینگی دریافت کرده و بدون اینکه قیمت ها را تغییر دهند به دست معامله گران می رسانند. بنابراین کارگزاران فارکس در اسپرد شناور هیچ کنترلی ندارند و این عرضه و تقاضا است که اسپرد را مشخص می کند. باید توجه داشته باشید که اسپرد در تعطیلات و نیمه شب‌ها به دلیل آنکه نقدینگی کاهش پیدا می کند دچار افزایش خواهد بود.  همچنین این امکان وجود دارد که اسپرد شناور در زمان انتشار اخبار اقتصادی تا 10 برابر افزایش داشته باشند!

منظور از اسپرد در فارکس چیست

در اسپرد شناور مشکل ریکوت‌ها وجود ندارند، و معاملات فارکس با این نوع از اسپرد ها دارای قیمت گذاری شفاف تری هستند. به طور معمول اسپرد های شناور در انتهای معاملات کمتر از اسپرد های ثابت خواهند بود. اما در معاملات اسپکلر ها ( کسانیکه معاملات خود را در چند دقیقه یا حتی چند ثانیه باز و بسته می‌کنند) این اسپرد مناسب نیست، چراکه می تواند در زمانیکه بازار دارای نوسان شدید است به سرعت سود را از بین ببرد!

کاربرد اسپرد در بورس و بازارهای مالی چیست؟

همانطور که گفتیم اسپرد تفاوت قیمت پیشنهادی خریدار و قیمت پیشنهادی فروشنده است. اما باید بدانید که از عامل اسپرد در بروکر ها و بازارهای مالی در واقع معیاری برای نمایش میزان سهولت نقد شدن یک دارایی در بازار مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اسپرد در بازار بورس برای محاسبه هزینه معاملات هم استفاده می شود و هر چه میزان اسپرد یک معامله کمتر باشد میزان نقدشوندگی آن را به مراتب بالا خواهد برذ. برای درک بهتر می توان گفت فرض کنید که در بازار شما برای خرید یک سهم قیمت پیشنهادی 400 دلاری پیش رویتان باشد و فروشنده قیمت خود را 450 دلار درخواست داده است. در این مثال اسپرد 50 دلار محاسبه می شود.

اسپرد واید چیست؟

واید شدن اسپرد دلایل مختلفی دارد، اما واید شدن در اسپرد به معنای بالا رفتن میزان اسپرد در معاملات است. اسپرد واید منجر می شود تا هزینه ها برای معامله گران افزایش داشته باشد. مثلا یکی از مواردی که منجر می شود تا اسپرد واید اتفاق بیوفتد تایم رول اور یا انتقال معاملات در نیمه شب باشد که میزان نقدینگی کم شده، حجم معاملات پایین و بالا رفتن نوسانات را شاهد هستیم.

واید شدن اسپرد چیست

دلیل افزایش اسپرد در شب چیست؟

تایم رول اورد در بروکرهای فارکس در شب هنگام اتفاق می افتد. به این معنی که معاملات از قراردادهای قدیمی، به قرار دادهای جدید انتقال پیدا می‌کنند در این هنگام شاهد اسپرد واید خواهیم بود و افزایش اسپرد را شاهد هستیم.

کمیسیون در فارکس چیست؟

یکی از راه هایی که بروکر های فارکس از آن کسب درآمد می کنند، کمیسیون است. کمیسیون معاملات فارکس درصد خاصی از مقدار وجه وارده به معاملات است. این مبلغ در انتهای معامله از سود و ضرر شما کسر می شود و میزان آن برای نماد های معاملاتی مختلف نیز متفاوت است. برخی از حساب های فارکس کمیسیونی از شما دریافت نمی کنند اما باید توجه داشته باشید که اسپرد و کمیسیون دو راهی هستند تا بروکر ها بتوانند از طریق آن بابت خدماتی که به شما می دهند کسب درآمد کنند.

فرق اسپرد و کمیسیون بروکر ها در فارکس چیست؟

هر دو راه برای کسب درآمد و دریافت هزینه از تریدر ها به نفع بروکر ها هستند. اما اولین تفاوت اسپرد و کمیسیون در این است که کمیسیون ها همواره مقدار ثابتی هستند اما اسپرد بر اساس هیجانات بازار و عرضه و تقاضا متغیر هستند. کمیسیون ها یک مبلغ مجزا هستند که که از معامله شما کسر می شوند، اما این حالی است که اسپرد در شروع معامله و از میزان سود به صورت لحظه ای کسر خواهد شد و منجر به جابجایی قیمت ورود به معامله می شود. کمیسیون ها همچنین به صورت درصدی کسر می شوند، اما اسپرد بر اساس پیپ کم می شود.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات