ارز فانتوم چیست؟ همه چیز درباره FTM

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس
علت ریزش ارز فانتوم

فانتوم FTM یک نوع ارز دیجیتال مانند بیت کوین است که بر اساس فناوری زنجیره بلاک چین طراحی شده و از یک ساختار به روز و پیشرفته استفاده می‌کند تا امنیت شبکه را ارتقا و افزایش داده و به کاهش مصرف انرژی کمک کند. در حال حاضر ارز فانتوم به یک پلتفرم چند منظوره تبدیل شده و شامل برنامه‌های متنوعی برای توسعه دهندگان است. به همین دلیل محبوبیت و طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان داشته و کاربران ایرانی نیز به ذخیره و نگهداری و کسب سود از آن تمایل دارند.

در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که ارز فانتوم چیست؟ سپس به معرفی شبکه فانتوم، ویژگی‌های این ارز دیجیتال، مزایا و معایب آن و…. خواهیم پرداخت و در یک کلام همه چیز درباره FTM را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال فانتوم چیست؟

ارز فانتوم یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو و پیشتاز محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۸ توسط یک تیم متخصص در حوزه فناوری بلاک چین به وجود آمد تا مسائل موجود در سیستم‌های زنجیره بلاکی را حل و فصل کرده و بهبود بخشد.

معرفی شبکه فانتوم

شبکه فانتوم را می‌توان یک زیرساخت ارز دیجیتال به شمار آورد. در این شبکه از الگوریتم proof of stake که lachesis نام گرفته، برای کنترل امنیت استفاده شده است. با این الگوریتم کاربران ارز دیجیتال فانتوم می‌توانند در فرایندهای تصمیم گیری شبکه شرکت داشته باشند.

از سوی دیگر با کمک این الگوریتم احتمال وقوع حوادث مربوط به الگوریتم‌های سنتی نیز به حداقل ممکن می‌رسد. به طور کلی می‌توان شبکه فانتوم را یک شبکه مقیاس پذیر که کارایی بالایی هم دارد و هزینه تراکنش‌های آن کم است، معرفی کرد.

ویژگی‌های ارز فانتوم

ارز ftm نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین، دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است. یکی از مهمترین ویژگی‌های فانتوم، به کارگیری معماری زنجیره بلاکی است. این معماری برای ارز دیجیتال فانتوم این امکان را به وجود آورده که بتواند تراکنش‌های مد نظر کاربران را با سرعتی بسیار بالا و به شکل موازی به سرانجام برساند.

استخراج ارز فانتوم

ویژگی دیگر ارز فانتوم استفاده از یک ساختار به روز است که به افزایش امنیت شبکه و کاهش مصرف انرژی منجر می‌گردد. از آنجایی که شبکه فانتوم برای ایجاد بلاک‌های جدید و ارتقای امنیت از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند، پس امکان استخراج آن وجود ندارد.

در واقع تمامی توکن‌های این ارز دیجیتال در ابتدا به وسیله سازنده استخراج شده و روانه بازار می‌شوند. پس این ارز سازگاری بالایی با محیط زیست دارد. چراکه هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

از سوی دیگر و به دلیل غیر قابل استخراج بودن ارز فانتوم، افرادی که قصد دارند از طریق این ارز دیجیتال کسب درآمد کنند باید از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال آن را خریداری نمایند.

بهترین کیف پول‌های فانتوم

همان‌طور که می‌دانید برای نگهداری ارزهای دیجیتال انتخاب کیف پول مناسب و امن اهمیت بسیار زیادی دارد و ارز دیجیتال فانتوم نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر چند کیف پول وجود دارند که کاربران ایرانی می‌توانند ارز فانتوم خود را در آن‌ها ذخیره سازی کنند.

از جمله این کیف‌ها می‌توان به کیف پول‌های لجر اشاره کرد که تراشه‌های امنیتی با فناوری پیشرفته داشته و کمک می‌کنند تا امنیت بالاتری داشته باشید. دیگر کیف پول فانتوم، تراست والت است که از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به پشتیبانی از بلاک چین اتریوم اشاره کرد و یا رابط کاربری ساده آن را نام برد.

تراست والت امنیت بالایی هم دارد. اف والت نیز که با عنوان کیف پول رسمی شبکه بلاک چین فانتوم شناخته می‌شود، گزینه بسیار مناسبی برای ذخیره و نگهداری این ارز دیجیتال است. این کیف پول را می‌توانید به راحتی به دیگر کیف‌های پول ارزهای دیجیتال متصل سازید.

اگر به دنبال انتخاب بهترین کیف پول‌های فانتوم هستید می‌توانید متامسک، مای اتر، بایننس چین، اتمیک، کوین بیس والت و… را نیز انتخاب کنید. در حال حاضر بسیاری از کاربران ایرانی از کیف پول متامسک برای ذخیره و نگهداری ارز فانتوم استفاده می‌کنند. چراکه با بیشتر بلاکچین‌ها سازگاری و تعامل داشته و دسترس پذیری آن هم ساده است. کیف پول مای اتر نیز برای ذخیره ارز ftm مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کیف پول از شبکه انتقال CRC20 پشتیبانی به عمل آورده و رابط کاربری ساده و جذابی هم دارد. از سوی دیگر از امکان دسترس پذیری در همه سیستم عامل‌ها برخوردار است. بایننس چین، کیف پول رسمی شبکه بایننس نیز می‌تواند یکی از بهترین کیف پول‌های فانتوم باشد. چراکه امنیت و سرعت بالایی داشته و قابلیت استیکینگ با سود مناسبی هم دارد.

بهترین پروژه‌های فانتوم

ارز دیجیتال فانتوم را می‌توان در گروه پروژه‌های برتر دیفای در بازار کریپتوکارنسی جای داد. تکنولوژی دیفای در واقع همان اقتصاد غیر متمرکز بوده و با ماهیت بلاک چین تطابق بسیار بالایی دارد. به همین دلیل ظرفیت‌های پشتیبانی قابل توجهی داشته و برخی از تحلیلگران برای آن پیش‌بینی‌های جالب توجهی انجام داده‌اند. بنابر گفته این افراد در آینده نزدیک قیمت فانتوم به چند برابر خواهد رسید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال فانتوم

مهمترین مزیت ارز دیجیتال فانتوم را می‌توان سرعت بالای تراکنش‌های شبکه به شمار آورد. در واقع و از آنجایی که این پروژه از فناوری DAG استفاده کرده می‌تواند ۳۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. به طور کلی می‌توان گفت ارز ftm با کمک الگوریتم گراف جهت‌ دار غیر مدور نودها به داده‌های حاصل از تراکنش‌های پیشین نیازی ندارد. پس می‌تواند با سرعتی بسیار بالا در شبکه فعالیت داشته باشد.

مزیت دیگر ارز فانتوم هزینه تراکنش‌های بسیار پایین آن است. به همین دلیل توسعه دهندگان تمایل پیدا می‌کنند که فعالیت‌های مد نظر خود را در این شبکه پیگیری کنند. شبکه فانتوم از ماشین مجازی evm که در واقع همان ماشین مجازی اتریوم است، پشتیبانی به عمل می‌آورد که در آن به منظور پردازش کدهای برنامه نویسی از برنامه dapp استفاده می‌شود.

با پشتیبانی ارز فانتوم از این ماشین مجازی، توسعه دهندگان اتریوم می‌توانند برنامه dapp خود را به شبکه و بستر فانتوم منتقل سازند. یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال فانتوم داشتن برنامه مدون برای توکن سوزی است. فرایند توکن سوزی فانتوم با کمک کارمزد تراکنش‌ها به اجرا در می‌آید.

مقاومت های ارز فانتوم

در حالت معمول و با افزایش پیدا کردن میزان ترافیک شبکه و تعداد برنامه‌های غیر متمرکز در بستر آن، توکن‌های بیشتری نیز سوزانده خواهند شد. این موضوع نیز کمک می‌کند تا قیمت فانتوم افزایش پیدا کند. با این حال این ارز دیجیتال نیز مانند دیگر انواع ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین معایبی هم دارد.

یکی از مهمترین معایب ارز دیجیتال فانتوم این است که برای فعالیت نودها به عنوان یک اعتبارسنج در این شبکه باید حداقل ۵۰۰ هزار کوین ftm در شبکه استیک شود. به همین دلیل تنها کاربرانی می‌توانند سود بیشتری به دست آورند که داراییشان بیشتر است.

به این موضوع نیز دقت داشته باشید که تمامی کاربران با حداقل یک کوین فانتوم می‌توانند در استیک مشارکت داشته باشند. با این حال امکان دریافت سود به اندازه اعتبارسنج‌ها را به دست نخواهند آورد. از سوی دیگر تعداد اعتبارسنج‌ها در شبکه فانتوم محدود است.

به همین دلیل امکان کاهش امنیت شبکه وجود دارد. در واقع و در این شرایط هکرها و یا نفوذ کنندگان به شبکه باید به تعداد محدودی از اعتبارسنج‌ها دست پیدا کرده و شبکه را مختل سازند. لازم به ذکر است که در شبکه بلاک چین، هکرها به تسلط بر ۵۱ درصد از قدرت شبکه نیاز دارند تا در آن نفوذ داشته باشند.

این در حالی است که در الگوریتم DAG هکرها می‌توانند با نفوذ به یک سوم شبکه هم آن را مختل سازند. به طور کلی می‌توان گفت سرعت الگوریتم dag از سیستم بلاک چین بالاتر است اما امنیت کمتری دارد.

هدف فانتوم چیست؟

ارز دیجیتال فانتوم با این هدف طراحی و راه‌اندازی شد تا چالش‌های موجود در ارزهای دیجیتال را برطرف سازد. از مهم‌ترین اهداف ایجاد این ارز دیجیتال می‌توان به بهبود سرعت انجام تراکنش‌ها اشاره کرد و یا افزایش امنیت شبکه را نام برد‌. این ارز دیجیتال تلاش دارد تا قابلیت مقیاس پذیری را نیز ارتقا داده و آن را بهبود بخشد.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات