مفهوم لات و پیپ در معاملات فارکس و نحوه محاسبه آن

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس
ماشین حساب محاسبه لات در فارکس

هر معامله گری که وارد بازار فارکس می شود باید اطلاعات کاملی از لات در هر معامله کسب کند، چراکه لات در بازار فارکس در واقع یک واحد مشخص برای بررسی وضعیت حجم معاملات و ریسک هر معامله خواهد بود.

لات lot در بازار فارکس چیست؟

یک میزان واحد و مشخص در فارکس وجود دارد که از آن با نام لات یاد می شود. به عنوان یک تریدر حرفه ای بسیار مهم است که توجه ویژه ای به لات در معاملات فارکس داشته باشید. در واقع لات کمک می کند تا شما بتوانید تصمیم بگیرید چه حجم معاملاتی در فارکس داشته باشید؛ با زبان ساده تر حجم معاملات در بازار فارکس با لات اندازه‌گیری می‌شود.

شما با استفاده از لات می توانید مشخص کنید که چه مقدار از سرمایه خود را می خواهید وارد بازار فارکس کنید و پس از آن به چه میزان سود و یا ضرر خواهید کرد. در واقع در بازار فارکس تمامی سرمایه ها به صورت واحد هایی از لات مشخص می شوند و هر لات نشان گر میزان مشخصی از سرمایه شما خواهد بود. لات در معاملات فارکس و در مبحث طلا و نقره و یا حتی بشکه های نفت هم کاربرد دارد مثلا در بازار طلا هر 100 انس از طلا یک لات محاسبه می شود، و یا هر 1000 بشکه نفت یک لات است.

اموزش پیپ و لات در فارکس

پیپ در بازار فارکس چیست؟

پیپ واحد خاصی در بازار فارکس است که برای محاسبه و بیان سود ناشی از معاملات از آن استفاده می شود. در واقع پیپ یک واحد استاندارد در بازار های مالی فارکس است که در حال حاضر کوچکترین واحد برای نمایش تغییرات قیمتی نیز به حساب می آید. گفتنی است که در فارکس لات های مختلفی وجود دارد که به ازای تمام آنها ارزش پیپ های متفاوتی هم وجود دارد.

قیمت هر پیپ در لات استاندارد: ۱۰ دلارقیمت هر پیپ در میکرو لات: ۰.۱ دلار
قیمت هر پیپ در مینی لات: ۱ دلارقیمت هر پیپ در نانو لات: ۰.۰۱ دلار

انواع لات در فارکس

همانطور که تا اینجای مطلب گفته شد، لات ها واحد های اندازه گیری برای حجم معاملات هستند، اما این لات ها در بازار فارکس دارای اندازه های متفاوتی هستند و در سه دسته استاندارد، مینی لات، میکرو لات و نانو لات تقسیم بندی خواهند شد.

لات استاندارد در فارکس چیست؟

لات استاندارد در فارکس واحد اصلی اندازه گیری در فارکس است؛ و بیشتر مناسب برای معاملاتی است که در آن سرمایه زیاد و ریسک پذیری بیشتری را شاهد هستیم. هر یک لات استاندارد معادل صد هزار واحد از ارز مورد نظر شما خواهد بود. ارزش هر پیپ سود نیز در نوع استاندارد معادل 10 دلار خواهد بود. لات استاندارد واحدی مشخص و در واقع پایه است که بیشتر سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند. گفتنی است که هر دلار در این نوع از لات معادل 100 هزار دلار محاسبه می گردد و شما برای استفاده از این لات باید 25000 دلار سرمایه داشته باشید.

مینی لات در فارکس چیست؟

دومین لات مهم در فارکس که یکی از پارامتر های متوسط این بازار شناخته می شود، مینی لات است. در این لات به جای 100 هزار واحد 10 هزار واحد از ارز مورد نظرتان محاسبه می شود و هر لات در این نوع، معادل 10 هزار دلار و هر پیپ معادل 1 دلار خواهد بود. این نوع از لات برای مبتدیانی که به تازگی وارد بازار های فارکس شده اند مناسب تر بوده چراکه برای ورود به آن به سرمایه ی بالا نیازی نیست؛ مضاف بر اینکه معامله گران می توانند با سرمایه کم در حجم معاملات بزرگی شرکت کنند. برای شروع معامله در مینی لات به 100 دلار سرمایه اولیه نیاز خواهید داشت.

میکرو لات در فارکس چیست؟

اگر از سرمایه گذاران کوچک بازار های مالی باشید می توانید از میکرولات (MicroLot) استفاده کنید. در این نوع هر لات معادل 1000 واحد از ارز مورد نظرتان خواهد بود و از نظر ارزش مالی هر پیپ معادل 10 سنت خواهد بود. برای شروع معامله با این نوع از لات نیاز به 1 دلار سرمایه اولیه خواهید داشت.

نانو لات در بازار فارکس چیست؟

اما نانو لات کوچکترین نوع از لات های فارکس است. هر نانو لات معادل 100 واحد از ارز انتخابی شماست. پیپ در این نوع کمتر از لات های دیگر بوده و به دلیل سایز بسیار کوچک آن جزو کم استقبال ترین لات ها در فارکس است و کمترین ریسک در معاملات را دارد.

نحوه محاسبه لات در معاملات فارکس

هر لات در جفت ارز فارکس چقدر است؟

به طور استاندارد در جفت ارز ها هر لات معادل 100 هزار واحد از یک ارز به ارز دیگر محاسبه می شود. برای مثال شما زمانیکه می خواهید جفت ارز یورو و دلار را معامله کنید، یک لات در این معامله به این معناست که شما 100 هزار واحد از یورو را به دلار تبدیل کرده اید.

هر لات طلا چقدر است؟

هر لات طلا در فارکس 100 اونس طلا ارزش دارد. به طور مثال اگر هر اونس طلا 1900 دلار باشد، هر لات طلا معادل 190000 دلار خواهد بود. در بازار فارکس هر اونس از طلا حدود 31.1 گرم طلا است، بنابر همین موضوع میزان هر لات طلا چیزی در حدود 3110 گرم از طلا خواهد بود.

هر لات نفت چند دلار و چند بشکه است؟

هر لات نفت در معاملات فارکس حدود 1000 بشکه نفت است. فرض کنید هر بشکه نفت 90 دلار باشد، پس هر لات از نفت معادل 90 هزار دلار ارزش خواهد داشت.

هر لات داوجونز چند دلار است؟

لات در داوجونز با تعداد قرارداد های آن محاسبه می شود. یعنی هر لات از داوجونز معادل 1 قرارداد خواهد بود. به طور مثال اگر هر قرارداد داوجونز 24500 دلار باشد، پس هر لات آن نیز 24500 دلار خواهد بود.

هر لات نقره چند دلار است؟

هر لات نقره در فارکس معادل 5 هزار اونس نقره است. به طور مثال اگر هر اونس نقره 22 دلار باشد، پس ارزش دلار هر لات نقره معادل 110000 دلار خواهد بود.

هر لات بیت کوین چقدر است؟

هر لات از خرید بیت کوین در فارکس معادل خرید 1 بیت کوین خواهد بود. اگر قیمت هر ارز دیجیتال بیت کوین را به طور مثال 27000 دلار در نظر بگیریم، قیمت هر لات از آن 27000 دلار خواهد بود.

هر لات اتریوم چند دلار است؟

در مورد اتریوم نیز همانند بیت کوین هر لات آن برابر با خرید یک واحد اتریوم خواهد بود. اگر هر واحد اتریوم 3500 دلار باشد، پس هر لات اتریوم نیز 3500 دلار خواهد بود.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات