بلاک چین و آشنایی کامل با سازو کار آن

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

بلاک چین چیست؟

بلاک چین به زبان ساده به نوعی خاص از پایگاه داده گفته می شود که داده های دیجیتال چندین کامپیوتر را به گونه ای در خود ذخیره می کند که تغییر آنها غیر ممکن خواهد بود. در تراکنش ارزهای دیجیتال از این نوع ثبت داده استفاده می شود و قطعا شما در مبحث ارزهای دیجیتال و بیت کوین زیاد نام بلاک چین را شنیده اید. به طور مثال زمانیکه شما می خواهید بلاک چین بیت کوین را بررسی کنید باید بدانید که تمامی سوابق تراکنش های بیت کوین همچون آدرس گیرنده، آدرس فرستنده، مقدار بیت کوین (BTC) و زمان انجام تراکنش (Timestamp) در آن ذخیره شده است.

بستر بلاک چین چیست

در این شبکه ذخیره سازی اطلاعاتی داده ها به صورت رشته های رمز نگاری شده در بلاک ها انجام می شود و قرار گیری داده ها در چندین بلاک منجر به تشکیل شبکه بلاک چین خواهد شد. لازم است بدانید که بلاک ها توسط قوانین مکانیسم اجماع “Consensus Mechanism” به این شبکه اضافه خواهند شد. بلاک های ایجاد شده که حاوی داده ها هستند برای اینکه به بلاک های دیگر متصل شده و بتوانند شبکه بلاک چین را ایجاد کنند به دو مولفه هش و هش بلاک قبل نیاز دارند.

هش در بلاک چین

به زبان ساده هش یک رشته از حروف و اعداد منحصر به فردی است که تمامی اطلاعات یک بلاک را به صورت مختصر در خود دارد. هر زمان که داده ها دچار تغییر شوند هش نیز تغییر خواهد کرد.

هش بلاک قبل در بلاک چین

به طور قطعی هر زمان که یک بلاک تولید می شود، یک هش نیز شامل اطلاعات بلاک تشکیل خواهد شد. هش ها در واقع شبیه به اثر انگشت عددی یک بلاک بشمار می روند که کمک می کنند تا آن بلاک و محتویات داخلش قابل شناسایی باشند. هر بلاک جدید که به بلاکچین اضافه می گردد، شامل یک هش بلاک قبلی نیز هست که بخشی از اطلاعات و داده های آن بشمار می روند. در شبکه بلاک چین یک بلاک جدید نمی تواند هش خود را بدون در نظر گرفتن هش بلاک قبلی ایجاد کند. در بلاک چین هر بلاک وابسته به بلاک و اطلاعات بلاک قبلی خود است و این چیزی است که باعث می شود تا زنجیره بلاک چین ایجاد شود.

فناوری بلاک چین چیست

یکی از جالب ترین و خاص ترین ویژگی های بلاک چین در این است که بلاک های ایجاد شده همیشه اضافه می شوند، و به این صورت داده های قبلی به هیچ عنوان امکان حذف یا تغییر ندارند. مگر اینکه کل پلاک های قبلی نیز دستخوش تغییر شوند که عملا این اتفاق غیر ممکن است؛ چراکه می تواند باعث به خطر افتادن داده های قبلی شود. با این ساز و کار عملا بلاک چین جلوی افراد را برای تغییر داده ها را گرفته است.

زمانیکه یک بلاک جدید ایجاد شده به شبکه بلاکچین اضافه می شود اطلاعات در آن برای تمامی افراد در شبکه ارسال می شود، این شبکه به صورت همتا به همتا (P2P) بوده و هیچ نهادی بر روی آن کنترل و دسترسی ندارد. در این شبکه رایانه هایی با نام نود (Node)، وجود دارد که با یکدیگر همکاری کرده و تلاش می کنند تا بلاک چین به روز و دقیق به کار خود ادامه دهد.

بیت کوین در بلاک چین چگونه کار میکند؟

یکی از اولین ارزهای دیجیتالی که در بستر بلاکچین فعالیت خود را آغاز کرد بیت کوین است. و در واقع باید بدانید که بیت کوین بدون بلاک چین هیچ معنایی ندارد و از نسخه مختص به خود استفاده می کند.  تمامی ارزهای دیجیتال از بستر بلاک چین مخصوص به خود استفاده می کنند مثلا بلاک چین اتریوم با بلاک چین بیت کوین موضوعی کاملا متفاوت است. بیت کوین از بلاک چین برای ثبت تراکنش های خود استفاده می کند.

بلاک چین در بیت کوین اینگونه عمل می کند که مالکیت تمام بیت کوین ها را پیگیری می کند تا صاحبان بیت کوین ها و یا انتقال دهنده گانی که هرگز یکدیگر را نمی شناسند و هیچ اعتمادی به یکدیگر ندارند بدانند بیت کوینی که در حال انتقال به آدرس های مختلف است تقلبی نیست. با این سیستم و پیگیری بلاک چین از بیت کوین ها و بررسی سوابق تراکنس ها مشخص می شود که کدام بیت کوین به چه کسی متعلق است.

بلاک چین جادی

بلاک چین از بلاک ها که به طور زنجیره وار در کنار یکدیگر قرار دارند تشکیل شده است، هر یک از بلاک ها دارای داده های خاصی است که نشان دهنده انتقال بیت کوین از یک آدرس به آدرس دیگری است، در واقع بلاک چین یک کتاب قطوری است که می توان بلاک ها را در آن به صفحات آن کتاب تشبیه کرد، زمانیکه در شبکه بلاک چین یک بیت کوین منتقل می شود یک صفحه به این کتاب اضافه می شود.

در بلاک چین نود ها کار اصلی را انجام می دهند؛ هر نود بیت کوین یک نسخه کامل از بلاک چین را در خود را دارد و زمانیکه بلاکی جدید به بلاک چین اضافه می شود تمامی نود ها با یکدیگر در ارتباط هستند تا مطمئن شوند که تمامی نود ها با توجه به تغییرات ایجاد شده بروزرسانی شده اند. ساز و کار این نودها به این شکل است که با ایجاد یک تراکنش جدید زمانیکه یک بلاک به این زنجیره اضافه می شود آنها اطلاعات را برای یکدیگر می فرستند. در این سیستم ساز و کار نود ها هیچ نیازی به شخص ثالثی وجود ندارد و به طور مستقل تراکنش های جدید با توجه به قوانین تایید خواهد شد.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات