آلت کوین چیست؟

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

اصطلاح آلت کوین به تمامی انواع ارز دیجیتال به جز بیت کوین گفته می‌شود. این رمز ارز از ترکیب دو واژه Alternative و Coin گرفته شده که می‌توان به‌طور عامیانه آن را جایگزین سکه یا ارز معنا کرد. درحقیقت آلت‌کوین‌ها با ایجاد تغییراتی در قوانین بیت‌کوین سعی دارند تا به جایگزینی برای این نوع از ارز بدل شده و توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

اگر می‌خواهید با انواع آلت‌کوین‌ها آشنا شده و از مزایا و معایب آن‌ها آگاه شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب علاوه بر بررسی مباحث ذکرشده به مقایسه ویژگی‌های بیت‌کوین و آلت‌کوین نیز می‌پردازیم.

انواع آلت کوین ها و بررسی تخصصی آن‌ها

انواع آلت کوین از زیرمجموعه‌های مختلفی تشکیل می‌شوند. در این بخش از مقاله برخی از انواع این ارز دیجیتال را به‌صورت تخصصی بررسی خواهیم کرد.

ارزهای دیجیتال باثبات یا Stable Coins

ارزش ارزهای دیجیتال از زمان عرضه با نوساناتی همراه بوده است. هدف از عرضه انواع استیبل کوین کاهش دادن این نوسانات از طریق پیوند دادن ارزش استیبل کوین‌ها به ارزهای فیات، فلزات گرانبها و سایر ارزها است. برخورداری از هزینه تراکنش اندک و ثابت و ایمن بودن درمقابل نوسانات از مهم‌ترین مزیت‌های ارزهای دیجیتال باثبات به شمار می‌روند.

توکن‌های امنیتی یا Security Tokens

توکن‌های امنیتی که با نام توکن‌های بهادار نیز شناخته‌شده‌اند، دارایی‌های دیجیتالی هستند که در بازارهای سهام عرضه می‌شوند. این توکن‌ها با اهداف مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش اعتماد برای سرمایه‌گذاری، تایید معاملات به‌صورت الکترونیکی و امکان تایید هویت افراد اشاره کرد.

توکن‌های کاربردی یا Utility Tokens

از توکن‌های کاربردی به‌منظور ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان از این نوع توکن جهت پرداخت هزینه شبکه یا خرید خدمات در یک بلاکچین استفاده کرد. درواقع این توکن‌ها مانند بیت‌کوین‌ها و انواع لایت کوین از قابلیت استخراج برخوردار نیستند. قابلیت خرید آیتم‌های درون بازی‌های ویدیویی، امکان بهره‌مند شدن از تخفیف نرخ‌های معاملاتی در صرافی ارز دیجیتال و امکان پرداخت کارمزد شبکه از مزایای استفاده از این توکن‌ها است.

آلت‌کوین‌های مبتنی بر ماینینگ یا Mining-Based

آلت‌کوین‌های مبتنی بر ماینینگ از قابلیت استخراج برخوردارند. در فرایند استخراج کوین ماینرها با استفاده از دستگاه‌هایی به حل معادلات ریاضی می‌پردازند و به این ترتیب ارز بیش‌تری را تولید می‌کنند. از بهترین انواع آلت‌کوین‌های مبتنی بر ماینینگ می‌توان به ارز دیجیتال اتریوم اشاره کرد.

نیم کوین یا Namecoin

نیم کوین در ابتدا با الگوریتمی مشابه بیت‌کوین به وجود آمد. علیرغم شباهت‌های بسیار میان نیم کوین و بیت‌کوین این رمز ارز توانست از طریق افزایش حریم خصوصی کاربران، مقاومت دربرابر سانسور و محافظت از حق آزادی بیان آنلاین مسیر خود را از بیت‌کوین جدا کند.

فرق بین کوین و توکن

مزایا و معایب آلت کوین ها

استفاده از انواع آلت کوین مانند استفاده از بیت‌کوین‌ها مزایا و معایب خاص خودش را دارد. آشنایی با مزایا و معایب استفاده از این نوع رمز ارز به شما امکان می‌دهد تا به‌صورت آگاهانه درمورد استفاده یا عدم استفاده از انواع آن تصمیم بگیرید.

مزایای استفاده از آلت‌کوین‌ها

بهبود نقاط ضعف بیت‌کوین، بهره‌مندی از انواع گوناگون و سرعت تراکنش بالا برخی از مزایای استفاده از آلت‌کوین‌ها محسوب می‌شوند. از دیگر مزایای این ارزهای دیجیتال می‌توان به مواردی مانند رقابتی کردن بازار رمز ارزها و همچنین دریافت کارمزد تراکنش بسیار اندک اشاره کرد.

معایب استفاده از آلت‌کوین‌ها

وابسته بودن ارزش آلت‌کوین‌ها به ارزش بیت‌کوین مهم‌ترین نقطه ضعف این دست از رمز ارزها به شمار می‌رود. هرچند که گوناگونی انواع آلت‌کوین امکان انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب را برای کاربران فراهم می‌کند، اما امکان افتادن در دام کلاهبرداران را نیز به همان میزان افزایش می‌دهد.

دشواری در تشخیص تمایزهای میان آلت‌کوین‌های مختلف و به تبع آن دشواری در انتخاب مناسب‌ترین نوع آن از دیگر معایب استفاده از این نوع رمز ارز به حساب می‌آید.

بیت کوین بهتر است یا آلت کوین؟

اگرچه می‌توان بیت‌کوین را شناخته‌شده‌ترین نوع ارزهای دیجیتال در نظر گرفت، اما وجود گوناگونی و تنوع در آلت‌کوین‌ها فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این بخش از مقاله ویژگی‌های انواع آلت کوین و بیت‌کوین را با هم مقایسه کرده‌ایم. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق مطالعه این قسمت درمورد استفاده از مناسب‌ترین ارز دیجیتال تصمیم‌گیری‌کنند.

تفاوت بیت کوین با انواع کوین ها

بررسی ویژگی‌های بیت‌کوین

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتالی بود که در سال ۲۰۰۹ به مخاطبان معرفی شد؛ به همین دلیل محبوبیت و استقبال از این ارز رمزنگاری‌شده در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال به مراتب بیش‌تر است. ارزش بیت‌کوین در درجه اول براساس میزان تقاضا تعیین می‌شود. استفاده از این رمز ارزها توسط بسیاری از افراد به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شده است.

علیرغم مزایای پرشمار، بیت کوین دارای بی‌ثباتی است که ارزش آن به‌طور مداوم در نوسان قرار دارد. جدای از این موضوع تراکنش‌های انجام‌شده توسط بیت‌کوین برگشت‌ناپذیرند؛ اگر بیت‌کوین را به آدرس اشتباهی ارسال کنید یا درصورتی‌که به دام کلاهبرداران بیافتید، امکان پی‌گیری تراکنش و بازگشت وجه وجود نخواهد داشت. علاوه بر این نبود مقررات خاص درخصوص استفاده از بیت‌کوین احتمال کلاهبرداری یا هک شدن کیف پول سرمایه‌گذاران را افزایش می‌دهد.

بررسی ویژگی‌های آلت‌کوین

آلت‌کوین‌ها به‌عنوان یک ارز دیجیتال جایگزین برای بیت‌کوین شناخته شده و فرصت‌های پرشماری را جهت سرمایه‌گذاری در اختیار کاربران قرار می‌دهند. خرید نیم کوین، تتر، اتریوم، بایننس کوین، پولکادات و… امکان یک سرمایه‌گذاری مناسب را برحسب نیاز کاربران برای آن‌ها فراهم می‌کند.

شت کوین های آینده دار

خطرات سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها خطراتی مشابه سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به امکان هک شدن و نوسانات ارزش این ارز اشاره کرد. به‌علاوه درحال‌حاضر استفاده از آلت‌کوین‌ها به اندازه استفاده از بیت‌کوین رایج نیست؛ در نتیجه این رمز ارزها در مقایسه با بیت‌کوین نزد عموم کم‌تر پذیرفته می‌شوند.

درست است که وجود تنوع و گوناگونی در انواع آلت‌کوین امکان سرمایه‌گذاری مناسب را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، اما این موضوع معایبی را نیز در پی دارد. دشواری در تصمیم‌گیری برای بهره‌مند شدن از سرمایه‌گذاری با پتانسیل و بازدهی بالا و افزایش احتمال کلاهبرداری از طریق سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها تقلبی از معایب متنوع بودن این ارز رمزنگاری‌شده محسوب می‌شوند.

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات