ترید چیست و تریدر به چه کسی گفته می شود؟

بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

ترید واژه ای آشنا در بازار های مالی است؛ واژه ای که اگر بخواهیم به طور صحیح آن را به زبان فارسی برگردانیم، به معنای معامله گری خواهد شد. حالا اینکه ترید چیست؟ و معامله گران چطور از شغل تريدري کسب سود و درآمد می کنند، آن چیزیست که قرار است در این مقاله به آن اشاره کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باش.

اهرم در ترید چیست

ترید چیست؟

ترید کردن در واقع به معنای خرید و فروش برخی از دارایی ها در بازار های مالی است. در این سبک معامله گران می توانند انواع ارزهای دیجیتال مثل اتریوم، بیت کوین، توکن ها، NFT و … را به سادگی خرید و فروش کنند. به طور مثال در تريد ارز شما در فضای غیر متمرکز (بلاک چین) و در این شبکه مالی می توانید به خرید و فروش ارز ها بپردازید، ساز و کار ترید ارز دیجیتال هم به این شکل است که شما با قیمت کم آن را خریده و با قیمت بالاتری میفروشید و از این طرق می توانید کسب سوده کرده و سرمایه خود را افزایش دهید.

تریدر چیست؟

تریدر ها یا همان معامله گران بازار های مالی، کسانی هستند که دارایی های متفاوتی در این نوع از بازار ها داشته و برای خود و یا شخص دیگری معامله می کنند. این اشخاص با خرید و فروش دارایی ها و کسب سود از نوسانات بازار ترید می کنند.

انوع ترید چیست؟

همانند تمامی بازار های سرمایه گذاری کسب سود از طریق تریدینگ نیز انواع مختلفی دارد؛ شما به سادگی می توانید با توجه به میزان دانش فنی، سود مد نظر و بررسی بسیاری دیگر از پارامتر ها انتخاب کنید که کدامیک از روش های ترید برای شما مناسب است، بنابراین در ادامه می توانید انواع مدل مختلف از ترید را مشاهده کنید.

ترید ارز دیجیتال چیست
 • اسکالپینگ scalping : ترید اسکالپینگ انجام سریع معاملات است. سود های ناچیز از معاملات سریع در چند دقیقه با تعداد بالا و در انتها کسب سود بالا از جمع تمامی سود های ناچیز
 • تریدهای روزانه Day trading : همانند اسکالپینگ است اما به جای اینکه در عرض چند دقیقه چند معامله انجام شود، در عرض یک روز انجام خواهد شد.
 • معاملات رِنج Range trading: وقتی قیمت یک ارز بین دو قیمت نوسان دارد، و بازار نه حالت صعودی دارد و نه نزولی معاملات رنج بهترین حالت هستند.
 • تریدهای درون روز : روشی که در آن میتوانید معاملات را بیش از یک روز باز نگهدارید.
 • معاملات سویینگ Swing Trading: معاملات این روش از ترید کردن در چند روز یا چند هفته انجام میشود، شما موقعیتی را میگیرید و شاهد قیمت کم و زیاد موجی آن خواهید شد، در این شرایط هیچ کاری نمی کنید تا به نقطه مقاومت برسید و سپس آن را می فروشید.
 • معاملات موقعیت گیری Position Trading: نسخه‌ کوچک‌ تر از معاملات سویینگ هستند؛ بنابراین بیشتر به سرمایه‌گذاری شباهت دارند.

مزایا و معایب در ترید چیست؟

هر کاری که بخواهید شروع کنید یک مزایا و معایبی دارد. و عملا هیچ کاری وجود ندارد که معایب خاص خود را نداشته باشد. شغل تریدری نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای مزایا و معایب خاص خودش است، شمایید که به عنوان یک معامله گر تصمیم میگیرید که آیا ریسک های این نوع از بازار های مالی را می توانید بپذیرید و چشم خود را بر روی معایب ببندید یا خیر!

مزایای ترید در فارکس

 • تعداد خریدار و فروشنده در بازار های مالی ارز دیجیتال بسیار بالاتر از دارایی هایی است که به صورت سنتی (پول کاغذی و ..) هستند.
 • بسیاری از روش های کسب درآمد در این سبک از بازار های مالی نیازی به سرمایه زیاد برای شروع کار ندارند.
 • ترید ارزدیجیتال دارای بالاترین امنیت است، به دلیل وجود بلاکچین و سیستم غیر متمرکزی که دارند.
 • در این سبک از معامله خبری از واسطه گریی و مالیات نیست. این معاملات به صورت همتا به همتا انجام میشود و در نهایت کارمزد معامله از شما دریافت خواهد شد.
 • بازار بورس ساعت مشخصی برای کار دارد، در تایم های خاصی باز و در تایم های دیگری بسته می شوند. اما بازار های ارز دیجیتال همواره باز هستند و دسترسی به آنها بسیار ساده است.

معایب ترید کردن

 • داشتن دانش فنی در زمینه تریدری یک موضوع بسیار مهم است. این بازار دارای نوسان های بسیار زیادی است، و اگر با دانش فنی قابل قبولی در آن وارد نشوید ضرر های سنگینی را متحمل خواهید شد.
 • شما به عنوان یک تریدر در صورت کلاهبرداری دستتان به هیچ جا بند نخواهد بود. این بازار غیر متمرکز است و توسط دولت ها و مقام های مالی حمایتی نمی شود.
 • ازدحام جمعیت در شبکه های این چنین از بازار های مالی زیاد است و راه حل های ارائه شده برای رفع چنین مشکلاتی در بلاک چین هنوز در اول راه هستند.
 • بسیاری از ارز های دیجیتال و پروژه های معرفی شده در بازار ارزهای دیجیتال هنوز هم نوپا هستند و اعتماد کردن به آنها کمی دشوار است.

ترید چه فرقی با سرمایه‌گذاری دارد؟

زمانی که به عنوان یک تریدر مشغول به کار هستید شما به خرید و فروش هر نوع دارایی دیجیتالی در بازه های زمانی کوتاه می پردازید و دقیقا از همین نوسان های قیمتی و تعداد بالا به کسب سود می پردازید. اما زمانیکه سرمایه گذاری می کنید در ارز های دیجیتال دیگر هدف شما سود گرفتن از نوسانات در بازه های زمانی کم نیست، بلکه شما سرمایه گذاری را در مدت زمان طولانی انجام می دهید و هدف شما افزایش ارزش داراییتان در زمان طولانی است.

شغل ترید چیست

چگونه ترید کنیم؟

مراحل کار و شروع کار تریدینگ به این شکل است که باید قبل از شروع کار در دوره های آموزش ترید شرکت کنید. پس از کسب دانش فنی و اطلاع از ریسک های بازار ابتدا باید در یک صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنید.

 1. صرافی های ایرانی و خارجی همچون والکس، نوبیتکس، بایننس، کوین بیس و …. وجود دارند که با بررسی آنها می توانید صرافی مورد نظری که به ایرانیان خدمات خود را ارائه می دهد انتخاب کنید.
 2. پس از احزار هویت و ثبت اطلاعات پایه باید حساب کاربری خود را شارژ (کیف پول) کنید. برای صرافی های ایرانی می توانید سپرده بانکی خود را با آنها متصل کرده و برای صرافی های خارجی باید از تتر استفاده کنید.
 3. پس از شارژ حساب یک ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.
 4. و در گام آخر با استراتژی های مختلف و تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ترید ارز دیجیتال، کار خود را آغاز کنید. برای این منظور می توانید از استراتژی های اسکالپینگ در مدت زمان کوتاه ترید کنید و یا از روش های رنج و … استفاده کنید.
بهترین بروکرهای فعال در ایران
آی اف سی مارکتس

“پولی مگ” هیچگونه نظری روی تبلیغات ندارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها را دریافت نمایید.

جدیدترین مقالات